Кафедра хірургії №2 Полтавського державного медичного університету заснована у вересні 1975 року наказом МОЗ УРСР № 162/21 від 11.07.1975 року на базі хірургічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні. Відома тоді як кафедра госпітальної хірургії Полтавського медичного стоматологічного інституту.
Хірургічний корпус КП "Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського ПОР"
Першим завідуючим кафедрою був доктор медичних наук Мазурик Михайло Федотович.
Мазурик Михайло Федотович
У 1969 році він захистив докторську дисертацію на тему: «Склерозирование мозгового вещества надпочечников и двусторонняя поясничная симпатэктомия в комплексном лечении облитерирующего артериоза», працюючи на посаді головного лікаря ПОКЛ, а у 1979 році йому присвоєно вчене звання професора. Мазурик М.Ф. був проректором по лікувальній роботі, членом Республіканського товариства хірургів, головою Полтавського обласного наукового товариства хірургів. Ним опубліковано більше 200 друкованих робіт, в тому числі 3 монографії.
Асистентами кафедри були обрані к.мед.н. Гіленко І.О., Діхтенко Г.І., старшим лаборантом – Савченко Н.Г., лаборантом – Журавель Л.Л.
З перших днів існування кафедри тематика наукових розробок, головним чином, була пов'язана з проблемами діагностики та лікування захворювань судин, питаннями хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, жовчнокам’яної хвороби, жовтяниць непухлинного ґенезу, патології щитовидної залози та інші.
У різні періоди до кафедри госпітальної хірургії були приєднані курси: нейрохірургії (завідуючий – доцент Корнієнко В.С.), дитячої хірургії (в.о. зав. курсом – к.мед.н. Діхтенко Г.І., потім доцент Аніщенко С.М.), курс хірургічної стоматології (завідуючий – доцент Мозговий М.П.), курс анестезіології, реанімації і медицини катастроф (завідуючий – к.мед.н., доцент Дикий О.М.).
У 1976 році на посаду доцента кафедри за конкурсом було обрано к.мед.н. Чумака П.Я. У 1983 році він захистив докторську дисертацію і був обраний завідуючим кафедрою загальної хірургії. У 1978 році асистентом кафедри став хірург Рудий М.О., а у 1979 році після закінчення клінічної ординатури – Сакевич П.П.
У 1985 році Рудий М.О. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Диагностика и лечение облитерирующего атеросклероза сосудов нижних конечностей с множественными окклюзиями», а у 1988 році його обрано за конкурсом на посаду доцента кафедри загальної хірургії.
Асистент Сакевич П.П. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ранняя диагностика окклюзионных поражений артерий нижних конечностей» в 1990 році.
В 1982 році асистента Гіленка І.О. обрано на посаду доцента кафедри. Для написання докторської дисертації він навчався у докторантурі при Київському науково-дослідному інституті клінічної та експериментальної хірургії. В цьому ж інституті під безпосереднім керівництвом академіка О.О. Шалімова в 1990 році захищена дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук на тему: «Диагностика и хирургическое лечение механических желтух неопухолевого генеза». В 1990 році Гіленко І.О. обрано за конкурсом на посаду завідуючого кафедрою госпітальної хірургії, а у 1991 році йому присвоєне вчене звання професора.
Гіленка І.О.
В 1983 році до штату кафедри переведено доцента Постнікова В.Ф. В 1989 році він залишив роботу у зв’язку з виходом на пенсію. В подальшому працював лікарем-хірургом у поліклініці ПОКЛ.
В 1980 році на посаду асистента кафедри обрано за конкурсом к.мед.н. Дем’янюка Д.Г. В 1989 році його обрано на посаду доцента, відповідальним за учбову роботу на кафедрі.
В 1988 році із кафедри факультетської хірургії переведено доцента Лисенка Б.П., який працюючи доцентом кафедри, за сумісництвом, очолював хірургічне відділення ПОКЛ.
В 1990 році на посаду асистентів кафедри обрані: к.мед.н. Баштан В.П. та Шкурупій О.А.; асистента Діхтенка Г.І. обрано на посаду доцента. В 1995 році доцент Діхтенко Г.І. був переведений на кафедру загальної хірургії, а доцент Лисенко Б.П. та асистент Баштан В.П. – на кафедру факультетської хірургії.
Колектив кафедри під час завідування проф. Гіленко І.О.
Асистентами кафедри обрано: Діхтенка Т.Г. (1993 рік), к.мед.н. Ляховського В.І. (1994 рік), к.мед.н. Крижановського О.А. (1995 рік). У 2005 році з кафедри хірургічних хвороб на кафедру госпітальної хірургії переведений доцент Дудченко М.О.
З 2008 року завідувачем кафедри обрано проф. Шейка В.Д. Разом з ним із кафедри хірургічних хвороб переведено к.мед.н. Панасенка С.І., який у 2010 році став доцентом кафедри. У 2009 р. – згідно Болонського процесу перейменована в кафедру хірургії № 2.
професор Шейко Володимир Дмитрович
З 2011 року на кафедрі працює к.мед.н. Кравченко С.П., який з 2014 року обіймає посаду доцента кафедри.
З 2011 року після закінчення аспірантури та захисту дисертації на кафедрі працює асистентом к.мед.н. Ситнік Д.А.
З 2013 року на кафедрі почали працювати асистенти Должковий С.В. та Оганезян А.Г.
У 2019 році доцент Панасенко С.І. після захисту докторської дисертації призначений завідувачем кафедри хірургії № 3 УМСА.
Із даної кафедри на кафедру хірургії № 2 переведено доцента Капустянського Д.В., який є деканом медичного факультету № 2.
З 2021 року після закінчення аспірантури та захисту дисертації на кафедрі працює асистентом Ph.D. Черкун О.Ю.
З 2022 року після закінчення аспірантури та захисту дисертації на кафедрі працює асистентом Ph.D. Кас'ян В.В.
З 2023 року після закінчення аспірантури та захисту дисертації на кафедрі працює асистентом Ph.D. Савченко Р.Б.
На кафедрі хірургії № 2 навчаються здобувачі вищої освіти 5 та 6 курсів медичних факультетів № 1 та № 2, також факультету підготовки іноземних студентів. Серед них – іноземні студенти, головним чином з країн близького сходу. Також кафедра активно навчає лікарів-інтернів суміжних кафедр і лікарів-курсантів. На кафедрі готуються фахівці, які будуть працювати в державах, що стали на шлях самостійного розвитку. Сьогодні випускники ПДМУ, що пройшли навчання на кафедрі, працюють по всій Україні, державах близького та дальнього зарубіжжя.
На кафедрі захистили докторські дисертації та стали професорами: Чумак П.Я. (1984 р.), Лисенко Б.П. (1996 р.), Кузнєцов А.А. (1999 р.), Ляховський В.І. (2004 р.)
За період свого існування у вигляді окремих підрозділів та об’єднаної кафедри співробітниками опубліковано близько 400 наукових та учбово-методичних праць, дороблено і впроваджено в практику клінік міста та області 34 нових методи діагностики та лікування, близько 68 раціоналізаторських пропозицій. Співробітниками кафедри отримано 23 авторських свідоцтва та патентів.